اگر برای خرید و فروش یا رهن و اجاره ملک و خانه به دفاتر مشاورین املاک مراجعه کرده اید ، حتما اسم کد رهگیری املاک به گوش شما خورده است. در این مقاله این مفهوم برای شما توضیح داده خواهد شد.

کد رهگیری املاک، تاریخچه

در گذشته مبایعه نامه یا بیعنامه بصورت دستی بین طرفین معامله منعقد می گردید. این سیستم باعث راحتی کار برای کلاه برداران و سوء استفاده کنندگان می شد. به مرور زمان و نهایتا در سال ۱۳۸۷ سامانه ثبت معاملات و املاک در کشور راه اندازی شد تا جلوی این قبیل کلاه برداری ها گرفته شود. روش کار هم بدینصورت است که پس از توافق طرفین، با ثبت دقیق مشخصات ملک توسط مشاور املاک در این سامانه، و در صورت صحت معامله، سامانه یک کد سیزده رقمی برای آن مبایعه نامه ایجاد می کند که به آن کد رهگیی املاک می گویند.

مزایای دریافت کد رهگیری املاک

با توجه به عدم اعتماد طرفین قرارداد ، وجود کد رهگیری باعث اطمینان خاطر طرفین قرارداد می شود. با توجه به اینکه این سامانه آنلاین و کشوری است باعث جلوگیری از فروش همزمان ملک به چند نفر می شود. همچنین از قرارگیری ملک در طرح های شهرداری و میزان بدهی و غیره نیز مطلع می شوید

و همچنین با توجه به تاییدیه کد رهگیری املاک، در صورت به مشکل خوردن قرارداد و مبایعه نامه ، اثبات ادعا بسیار راحت تر از حالت قبلی که بیعنامه معمولی بین طرفین منعقد میشد انجام می پذیرد.

بیشتر بخوانید : پیش خرید خانه و نکات مهم آن

بیشتر بخوانید : قرارداد اجاره خانه مسکونی و نحوه تنظیم آن

کد رهگیری املاک
کد رهگیری املاک

روش استعلام کد رهگیری املاک

پس از توافق طرفین و انعقاد مبایعه نامه، بیعنامه، وسط مشاور املاک، هر یک از طرفین می توانند با مراجعه به سامانه ثبت معاملات و املاک کشور نسبت به استعلام کد رهگیری اقدام کنند. در این سامانه با کد رهگیری که در مبایعه نامه شما موجود است و کدملی می توان ورود کرد و استعلام گرفت.

نکات مهم کد رهگیری

  1. کد پستی که داخل بیعنامه آورده می شود مهم ترین قسمت است. پس حتما آن را با اسناد ملک تطبیق دهید.
  2. مشاور املاک برای کد رهگیری هزینه مجزایی نباید طلب کند

اگر ملک مورد نظرتان را یافته اید و فقط نیازمند ثبت قانونی و دریافت کد رهگیری هستید ، سایت بیعنامه با ۷۰% تخفیف نسبت به نرخ کمیسیون اتحادیه، برای شما مبایعنه نامه قانونی با کد رهگیری رسمی دریافت خواهد کرد.

سایت بیعنامه و خدمات آن