پیش خرید یا پیش فروش خانه

این قرارداد عبارت است از خرید خانه قبل پایان ساخت آن. در زمینه املاک و مستغلات آپارتمان ها و املاکی که قبل از تکمیل شدن و قابل سکونت شدن به فروش می رسند ، پیش فروش می گویند. پیش فروش معایب و محاسن زیادی دارد که به اختصار بیان می شود.

محاسن پیش خرید خانه

  1. از انجا که ملک کامل نیست و معمولا سازنده در مضیقه مالی است، خریدار خانه را با قیمتی پایین تر از واحد آماده می خرد و پس از پایان ساخت خانه، می تواند با فروش آن از سرمایه گذاری خود سود ببرد.
  2. در خرید خانه بصورت آماده، خریدار باید کل مبلغ مورد توافق در مبایعه نامه را حداکثر طرف مدت ۴۵ الی ۶۰ روز با فروشنده تسویه نماید. در حالیکه در پیش خرید با توجه به مرحله ساختی که در معامله حادث شده است، خریدار مبلغ خانه را مرجله به محله به سازنده تسلیم می نماید.
  3. با توجه به اینکه خریدار ناظر بر ساخت خانه می باشد، با توافق با سازنده، می تواند لوازم خانه را به دلخواه خود انتخاب کند

معایب پیش خرید خانه

  1. اختلاف در نحوه ساخت، مصالح مورد استفاده و غیره معمولا بین خریدار و فروشنده اتفاق می افتد.
  2. ممکن است سازنده به دلیل نبود منابع مالی کار را تعطیل کند و یا با پیش فروش همه واحد ها فرار کند.
  3. از لحاظ زمانی ممکن است که سازنده نتواند به تعهدات خود پایبند بماند و خریدار متضرر شود.
  4. احتمال کلاه برداری و فروش واحد به چند نفر وجود دارد.
  5. سازنده ممکن است کارهای مربوط به اخذ پایان کار و تسویه بدهی های شهرداری را انجام ندهد که در نهایت برای خریدار باعث دردسر می شود.
چگونه در پیش خرید خانه ضرر نکنیم؟!

حتما در رابطه با فروشنده، تیم سازنده، مصالح مورد استفاده و غیره به خوبی تحقیق و پرس و جو کنید. سعی کنید از سازنده های بنام هر منطقه که قبلا چندین ساختمان ساخته اند خرید کنید.

برای جلوگیری از کلاه برداری حتی المقدور ساختمان را در مراحل پایانی ساخت و ساز بخرید. اصطلاحا ساختمانی که هنوز روی خاک است را نخرید.خرید ساختمان در مراحل پایانی که کار اسکلت و دیوار کشی ها انجام شده احتمال کلاه برداری را کم تر می کند.

قانون پیش خرید خانه

قانون پیش‌فروش آپارتمان در سال ۱۳۸۹ تصویب و به مرحله اجرا درآمد. این قانون بیان می کند که کلیه قراردادهایی که مالک رسمی زمین متعهد به احداث و تکمیل واحد ساختمانی مشخص با ذکر جزئییات در آن می شود و از ابتدا یا در حین احداث و تکمیل یا پس از اتمام عملیات ساختمانی، به مالکیت طرف دیگر قرارداد (پیش‌خریدار) درآید، از نظر مقررات این قانون، قرارداد پیش‌فروش ساختمان شناخته می‌شود. قرارداد پیش فروش خانه باید در دفاتر اسناد رسمی منعقد شود و مشاورین املاک صلاحیت تنظیم این قرارداد را ندارند.

سایت بیعنامه می تواند در زمینه پیش خرید خانه مشاوره لازم را به شما بدهد.

 

بیشتر بخوانید : فروش خانه ، خیلی آسان، خیلی سخت – قسمت اول

بیشتر بخوانید : مبایعه نامه املاک و نکات مهم آن

بیشتر بخوانید : انتقال سند خانه، مراحل و هزینه های آن