برای دانستن اینکه مبایعه نامه چیست و فرق آن با قولنامه در چه مواردی هست. به مقاله مبایعه نامه تفاوت اش با قولنامه چیست؟! مراجعه کنید . ما در این مقاله می خواهیم نکات مهم مبایعه نامه املاک را بررسی کنیم.

نکات مهم مبایعه نامه املاک

هر مبایعه نامه املاک می تواند از ماده های مختلفی تشکیل شود. که ما به شش تا از مهم ترین های آن می پردازیم.

اول : طرفین مبایعنه نامه

خب اول از همه اینکه باید هویت فروشنده و خریدار بصورت دقیق برسی شود. نام و نام خانوادگی، نام پدر، کد ملی ، شماره شناسنامه و آدرس و تلفن دقیق طرفین در مبایعه نامه درج شود. حتما دقت کنید که مشخصات بالا با مدارک هویتی افراد مثل کارت ملی و شناسنامه تطبیق داشته باشد تا بعدا به مشکل نخورید.

دوم : موضوع مبایعنه نامه و مشخصات آن

در این مرحله مشخصات ملک و خانه ای که قرار است مورد معامله قرار گیرد ذکر می شود . نوع ملک ، مقدار سهم مورد معامله مثلا شش دانگ از شش دانگ ، مشخصات پلاک ثبتی ، متراژ، سال ساخت، وضعیت عرصه و اعیان که اوقافی بودن یا شخصی بودن ملک را مشخص می کند، اشتراکات برق و آب و گاز و تلفن، طبقه ملک، شماره واحد ملک، شماره انباری و پارکینگ، مشخصات سندی ملک و مواردی از این دست . حتما دقت کنید که مشخصاتی که بالا گفته شد با بنچاق و سند رسمی ملک مطابقت داشته باشد. نکته ای که بعضا مورد اختلاف وارد می شود طبقه ملک است . در اسناد رسمی طبقات یکی کمتر از حالت فیزیکی ملک ثبت می شود. دلیل آن هم این است که شمارش طبقات در اسناد رسمی از همکف شروع می شود. ولی در صحبت عامیانه از اول شروع می شود. یعنی ملک در سند طبقه دوم ثبت شده در حالیکه بصورت فیزیکی طبقه سوم است.

مبایعه نامه املاک

سوم : ثمن معامله ملک

ثمن در واقع همان مبلغ مورد توافق طرفین برای انجام معامله است. ثمن معامله و نحوه تسویه آن باید دقیق در مبایعه نامه ملک درج شود . اگر بابت تسویه مبلغ از جانب خریدار چک صادر شده است می بایست جزئیات چک در مبایعه نامه ثبت شود .

چهارم : شرایط دفترخانه و تنظیم سند ملک

در این قسمت تاریخ حضور در دفترخانه و شماره دفترخانه مورد توافق طرفین ذکر می شود. اگر ثبت سند منوط به شرایطی مثل فک رهن و امثالهم بوده باشد در این قسمت ذکر می شود. طرفین ملزم هستند که در تاریخ فوق در دفترخانه مورد توافق حضور به عمل رسانده و کارهای نقل و انتقال سند را انجام دهند. در صورت غیبت هریک از طرفین، طرف دیگر می تواند از دفترخانه گواهی عدم حضور گرفته و مراحل شکایت خود را از طریق مراجع دادگستری انجام دهد و ادعای خسارت روزانه کند . در همین قسمت است که خسارت روزانه بابت عدم حضور در دفترخانه بین طرفین توافق می شود.

پنجم: شرایط تحویل ملک 

شرایط و زمان تحویل ملک در این قسمت ثبت می گردد. در تحویل ملک می بایست تمام انشعابات نیز تحویل خریدار گردد.

ششم : آثار قرارداد

در آثار قرارداد فروشنده ملزم می شود کلیه مدارک و شرایط بابت تنظیم سند را اخذ کند . این استعلام ها در مقاله انتقال سند خانه، مراحل و هزینه های آن” به تفضیل بیان شده است. در این قسمت کلیه اختیارات فسخ مبایعه نامه ملک از طرفین سلب می گردد و مبایعه نامه مگر با رضایت هر دو طرف معامله به هیچ عنوان قابل فسخ نمی باشد. 

موارد دیگر

مبایعه نامه باید به امضا طرفین معامله و ممهور به مهر مشاور املاک شود. کد رهگیری برای آن گرفته شود و هولوگرام نیز دریافت گردد. اگر شرایط خاصی هم مورد توافق طرفین باشد می توان در پایین مبایعه نامه به آن اشاره کرد . استعلام کد رهگیری مبایعه نامه املاک  هم از سایت iranamlaak.ir قابل انجام است.