اکثر افراد جامعه تا به حال حداقل یا ملکی را اجاره کرده و یا اجاره داده اند. بنابراین دانستن نکات کلی این قرارداد خالی از لطف نیست. چه بسا که مسکن یکی از نیاز های اصلی انسان بوده بنابراین جایی که سکنی می گزینیم باید از هر جهت خاطرجمع باشد. نکته بعدی اینکه حتی اگر با آشنا و دوست می خواهید قرارداد اجاره خانه بنویسید، حتما قانونی و عرفی عمل کنید تا بعدا به مشکل نخورید.

 

قرارداد اجاره خانه


قرارداد اجاره خانه

اول از همه بدانید که قرارداد اجاره واحد مسکونی و اداری و تجاری با هم تفاوت دارد. و ما در اینجا فقط درباره خانه مسکونی صحبت می کنیم. قرارداد اجاره خانه، قراردادی است که به موجب آن، مستاجر مالک منافع خانه موضوع اجاره‌ می‌شود. به طور کلی قرارداد اجاره خانه شامل ۶ رکن اصلی می باشد. موجر یعنی دارنده ملک ،مستاجر، خود ملک، مدت اجاره، میزان اجاره بها و در نهایت شرایط خاص مورد وثوق طرفین.

مشخصات موجر و مستاجر در قرارداد اجاره

خب طبیعتا باید اجاره دهنده و اجاره گیرنده احراز هویت شوند تا کلاه برداری اتفاق نیفتد. حتما اسناد هویتی طرف مقابل را به دقت بررسی کرده و کپی آن را درخواست کنید. تا اگر اتفاق بدی افتاد حداقل دامن شما را کم تر بگیرد.

مشخصات ملک مورد اجاره

کل معامله صورت گرفته بر سر همین ملک است. پس حتما باید اسناد ملک مورد بازدید مستاجر قرار گیرد. تا مورد کلاه برداری قرار نگیرد. در این زمینه اصل سند کفایت می کند . فراموش نکنید که اگر خانه شریک داشت حتما باید خود شریک یا وکیل قانونی او در جلسه حضور یابد و قرارداد را امضا نماید.

مدت اجاره خانه

یکی از مواردی که در اجاره‌نامه ثبت می‌شود، مدت اجاره است. بعد از اتمام مدت نوشته شده در قرارداد ، مستاجر باید خانه را تخلیه کند. و قبل از آن هم موجر نمی تواند مستاجر را مجبور به تخلیه کند مگر با شرایط و ضرر و زیانی که در مبایعه نامه ثبت می گردد. معمولا یک ماه مانده به پایان قرارداد ، موجر شرایط تمدید قرارداد را به مستاجر اطلاع می دهد و در صورت عدم تفاهم، مستاجر حتما باید در موعد تعیین شده خانه را تخلیه نماید.

میزان اجاره بها

مبلغی که میان طرفین مورد توافق قرار می گیرد به عنوان پول پیش یا رهن و اجاره ماهیانه باید ثبت گردد. زمان پرداختی پول پیش و اجاره ماهانه نیز در قرارداد ذکر می شود. اگر مستاجر اجاره بهای ماهیانه را به موقع پرداخت نکند موجر می تواند بدهی مستاجر ار از مبلغ پول پیش خانه بردارد و در موعد سررسید اجاره، این مبلغ را از پول پیش مستاجر کم کرده و مابقی پول را به او تحویل دهد. حتما مستاجر هم دقت کند در ازای پرداخت اجاره رسید بگیرد و یا اگر شماره حساب یا کارتی از جانب موجر ارائه می گردد در قرارداد ثبت شود.

شرایط مورد توافق

در این قسمت شرایطی مثل حق استفاده از پارکینگ یا حیاط و یا هر شرط دیگری که طرفین شفاها به توافق رسیده اند می آید. توجه شود که شرایط باچزئیات ثبت گردد تا بعدا باعث اختلاف نشود.


بیشتر بخوانید : مبایعه نامه املاک و نکات مهم آن

 مبایعه نامه تفاوت اش با قولنامه چیست؟!

موارد دیگر
۱٫ 
مستاجر موظف است خانه را تقریبا همانطور که تحویل گرفته است ، تحویل دهد. خرابی وسایل مصرفی مثل شیرآب بر عهده مستاجر است اما خرابی تجهیزات کلان تر مثل لوله کشی بر عهده موجر است.

۲٫ پرداخت شارژ ساختمان بر عهده مستاحر است.

۳٫ قرارداد اجاره خانه بایست به امضای دو شاهد برسد.

۴٫ برای جلوگیری از مشکلات حقوقی، حتما معامله را از طریق مشاورین املاک انجام دهید و یا اگر نمی خواهید که اینکار را بکنید حتما مبایعه نامه قانونی تهیه کنید. در صورتیکه طرفین معامله، خود یکدیگر را پیدا کرده باشند. وبسایت بیعنامه با ۷۰% تخفیف ، مبایعه نامه رسمی با کد رهگیری دراختیار شما می گذارد.